Deveçatağı Köyü’nde Hayvan Bakım ve Besleme

Deveçatağı Köyü’nde Hayvan Bakım ve Besleme

Eğitim çalışmalarına devam eden Başkanımız Ali Dermenci 15 Eylül tarihinde Merkez İlçesi’nin Deveçatağı Köyü’nde üyelerle bir araya geldi.

Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmetleri kapsamında İneklerde Kuru dönem bakım besleme ve buzağı ölümlerinin önüne geçmek için yeni doğan ve gelişmekte olan buzağıların bakım beslemesi hakkında bilgiler vermek üzere üyeleriyle buluşan Dermenci, Eğitimlerin kesintisiz devam edeceğini söyledi.

Dermenci, “Yetiştiricilerin en önemli sorunlarından biri de buzağı ölümlerinin gereğinden fazla olmasıdır. Bunun önüne nasıl geçilecek, hayvanlar nasıl beslenecek, nasıl daha fazla verim alacağız bunların hepsini konunun uzmanından dinleyeceğiz. Bilindiği üzere Bakanlığımız destekleme modelinde yaptığı değişiklikle artık sadece buzağılara destek vermektedir. Buzağı desteğini de hak etmek için buzağının 4 ayını doldurmuş ve aşılarının yapılmış olması gerekmektedir. Bizler yeni doğan buzağıların doğru bakım ve beslenmesi ile bu buzağı ölümlerinin önüne geçmeyi hedeflemekteyiz. Bunun için de üyelerimize buzağı bakım ve besleme ile ilgili eğitim seminerleri düzenliyoruz” dedi. 

Daha sonra sözü Bakım ve Besleme Uzmanı Ziraat Mühendisi Emrullah Öztürk’e bıraktı.

İlk olarak babadan kalma yöntemlerle bu işin yapılamayacağını belirten Öztürk, doğru bilgi ve yöntemlerle daha karlı bir hayvancılık yapılacağını söyledi.

Öztürk, “Daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılığın başı buzağı ile başlar. Bu nedenle iyi bir buzağı bakım ve besleme ile buzağı ölümlerinin önüne geçilmektedir. Bir buzağı canlı ağırlığı doğum kilosunun 2.5 katına ulaşınca sütten kesilmesi gerekli. Örneğin 40 kg doğan bir buzağı 100 kg ulaşınca sütten kesilmelidir. Anne sütünü tam ve yerinde alan buzağı hastalıklara karşı da dirençlidir. İneklerde kuru dönem besleme çok önemlidir. Doğuma 2 ay kala ineklere 4 kilo kuru dönem yemi, 4 kilo slaj, sınırsız saman verilmelidir. Bu dönemde kesinlikle besi ve süt yemi verilmemelidir. Süt yemi düvelerde doğuma 20 gün kala, ineklerde ise 10 gün kala verilerek doğuma hazırlanmalıdır. Kuru dönemde doğru besleme ile hayvanlarda son atma, sut humması, döl tutmama, çabuk kızgınlığa gelme ve döl tutma oranının düşmesinin önüne geçilmektedir. Bunun için de kuru dönem besleme hayvancılığın en önemli evresidir. Damızlık gebe düve yetiştiriciliğinde de beslemenin yeri ayrıdır. Kaliteli bir damızlık gebe düve istiyorsak 14 aylıkken 350-400 kg ağırlığında yada boyu 1.35 m ulaştığında tohumlamamız gerekli. Ayrıca düveyi yağlandırmadan bol kaba yem ile bol vitamin mineral ağırlıklı düve yemi ile beslemeli, doğumuna 2 ay kala da kuru dönem yemi verilmelidir. Kaliteli bir doğum ve hayvanlarda sonu atmada bu kuru dönem yemi ile beslemenin ne büyük bir faydası olduğunu göreceksiniz.  Kuru dönem yemi bu nedenle muhakkak temin edilmelidir. Sağlıklı bir ineğin kıl tüy rengi, rumen doluluğu, süt üretimi, dışkısı, bacak ve ayak yapısı kesinlikle yalan söylemez. Bir inek doğuma gireceği zaman kondisyon puanı en fazla 3.5 olmalıdır. Aksi takdirde doğum zor geçer. Bu nedenle doğumuna 2 ay kala kuruda olan inek az yem ile beslenmeli doğumdan sonra ise beslemeyi artırıp, protein ve enerjisi yüksek yemlerle beslenmelidir. Böylelikle kendini toparlanması, yaralarının iyileşmesi ve süt üretimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir “ dedi.

24 Ekim 2018 13:42 2266 kez okundu

BİRLİK BAŞKANI Ali DERMENCİ

Ali DERMENCİ
Üye Hesap Ekstreleri
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri
DÜŞÜK KÜPE TAKİP
KÜPE SORGU
Basında Birliğimiz
YEM KARMA-YEM EZME
Soru Cevap