Genel Tanıtım

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 11.09.1995 yılında kurulmuştur.

Yönetim Kurulu Üyeleri: Ali DERMENCİ (Başkan), Ali DÖNMEZ (II.Başkan) , İlhan OKUMUŞ (Muhasip Üye), Bahattin DİLEK (Üye), Birol GÖCEN (Üye), Ali TOP (Üye), Yusuf YAŞA (Üye) ’ dir.

Merkezimiz Kırklareli’nde olup Babaeski, Kofçaz, Lüleburgaz, Pınarhisar, Vize ve Demirköy İlçelerimiz olmak üzere toplam 7 Şubemiz vardır.

Birliğimizde soy kütüğü ve ön soy kütüğü üyelerine danışmanlık hizmeti, suni tohumlama ve küpeleme hizmeti vermek üzere 5 veteriner hekim, 5 ziraat mühendisi, 11 suni tohumlama teknisyeni ile soy kütüğü ve ön soy kütüğü üyelerinin kayıt işlemlerini gerçekleştirmek için 16 büro personeli olmak üzere toplam 37 personel çalışmaktadır. 

Verdiğimiz Hizmetler :

  • Soykütüğü (verim kontrolleri , sınıflandırma, amaçlı çiftleştirme, rasyon-besleme , tanımlama küpeleme),
  • Önsoykütüğü,
  • Suni Tohumlama,
  • Damızlık İnek Yarışmaları,
  • Hayvancılık konusunda eğitim-yayım çalışmaları,
  • Damızlık Satışı,
  • Ürün Pazarlama (yem bitkisi tohumu,silaj katkı md.vs…) ve teknik danışmanlık başlıkları altında toplanabilir.

KDSY Birliği’nin şu an 3000 e yakın üyesi bulunmaktadır.  Şuana kadar Kırklareli’nde ortalama 75.000 inek toplamda da 170 000 hayvan mevcuttur. Kırklareli İlindeki yetiştiricilerimizin % 70 ine suni tohumlama hizmeti de Birliğimiz tarafından verilmektedir.

Birliğimizin en önemli görevlerinden biri de üyelerimizin ihtiyaç fazlası hastalıktan ari, mavi belgeli, üstün vasıflı, kaliteli damızlık gebe düvelerine Pazar bularak, piyasa koşullarında en uygun fiyatlarla alıcı bulmalarına yardımcı olmaktır. Birliğimiz tarafından  şuana kadar gerek il içi gerekse de il dışına yaklaşık 1000 başın üzerinde gebe düvelerin sevkiyatı yapılmıştır. 


Birliğimiz, Ülke ve Yöre hayvancılığını ilerletmek için faaliyetlerine büyük bir özveri ile bundan sonrada devam edecektir.

Birlik Başkanı / Ali DERMENCİ

18 Mart 2013 12:24 4553 kez okundu

BİRLİK BAŞKANI Ali DERMENCİ

Ali DERMENCİ
Üye Hesap Ekstreleri
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri
DÜŞÜK KÜPE TAKİP
KÜPE SORGU
Basında Birliğimiz
YEM KARMA-YEM EZME
Soru Cevap